JAK ZOSTAĆ MODELKĄ/MODELEM? Moja historia. Krysia Ziółek.

Wiele dziewczyn i chłopaków, którzy aspirują do pracy w modelingu zadają sobie pytanie. Zanim podpowiem Tobie jak zostać modelką lub modelem, najpierw chciałabym opowiedzieć o swojej historii. 

W wieku 17 lat podpisałam z agencją modelek w Warszawie swój pierwszy kontrakt modelingowy. Ale zanim to nastąpiło minęło jeszcze kilka miesięcy od kiedy zdałam sobie sprawę, że chcę zostać modelką. Pewnego wakacyjnego dnia z siostrą zrobiłyśmy sesję zdjęciową na photobloga i epulsa. Był to czas rozkwitu stron społecznościowych, również początki facebooka w Polsce. Robienie zdjęć stało się modne a nawet i powszechne wśród młodzieży. Pamiętam, że wspaniale bawiłyśmy się podczas naszej sesji. Zrobiłyśmy specjalną scenografię i stylizację do sfotografowania. W trakcie oglądania efektów końcowych moja siostra powiedziała, że wyszłam bardzo podobnie do jednej z top modelek. Zaczęła jej szukać w internecie. Gdy ją odnalazła, okazało się, że miała na myśli Natalie Vodianową (@natasupernova). Również zauważyłam, że mam z nią wiele wspólnych cech. To był ten moment, kiedy pierwszy raz poczułam, że chcę zostać modelką. 

Szukałam informacji w internecie na temat modelingu – jak to zrobić, od czego zacząć, do jakiej agencji należy się zgłosić.

Niestety jedenaście lat temu w internecie były nieliczne informacje na ten temat. Dosłownie trzy, cztery strony internetowe. Nie miałam innego źródła informacji. Mieszkałam w małym mieście, w którym nikt nie miał doświadczenia ze światem mody. Spontanicznie wysłałam swoje zgłoszenie drogą mailową do pierwszej agencji modelek, która pojawiła się w wyszukiwarce internetowej. Wtedy nie byłam świadoma, jak ważne jest z którą agencją zacznę współpracować. Wyobrażałam sobie że wszystkie agencje modelingowe są sobie równe. Muszę przyznać, że miałam dużo szczęścia. Dopiero po kilku miesiącach zostałam uświadomiona, że agencja modelek, z którą współpracuje cieszy się dużym prestiżem i dobrą sławą. 

Po kilku dniach od wysłania zgłoszenia, booker’ka z agencji zadzwoniła do mnie. Zapytała  czy mogłabym podesłać więcej swoich zdjęć oraz czy mogłabym przyjechać z moim rodzicami na spotkanie z nią do Warszawy. W przypadku niepełnoletnich modelek i modeli to rodzice lub opiekunowie prawni podpisują kontrakt z agencją w imieniu modelki lub modela. Na początku, gdy przedstawiłam ten pomysł mojej mamie, nie była ona do niego przekonana. Miała wiele obaw i wątpliwości. Po miesiącu rozmów udało mi się ją namówić na spotkanie z agentką. Pojechałyśmy do Warszawy, aby zapoznać się z booker’ką i dowiedzieć się jaka jest charakterystyka pracy modelki. Z wielką uprzejmością i cierpliwością booker’ka odpowiadała na nasze pytania. Podczas pierwszego spotkania fotografka w agencji zrobiła mi polaroidy. Polaroidy są to naturalne zdjęcia przedstawiające modelkę bez makijażu, w kostiumie kąpielowym i prostych, podkreślających sylwetkę ubraniach. Na końcu spotkania właścicielka agencji wyraziła swoją chęć współpracy ze mną. Otrzymałyśmy wzór umowy (kontraktu) od agencji modelingowej, abyśmy mogły przeczytać ją na spokojnie w domu. Moja mama postanowiła oddać tą umowę do prawnika, aby mógł ją sprawdzić. Kilka dni później dostaliśmy odpowiedź od prawnika, że on odradzałby podpisanie tej umowy. Niestety jako nastolatka nie miałam zbyt wiele wiedzy i doświadczenia, żeby móc polemizować z prawnikiem. Mama najbardziej obawiała się paragrafów, które mówiły o wyjazdach zagranicznych modelki oraz spłacie długów finansowych agencji. Oprócz obaw związanymi z umową, miała jeszcze kilka innych, na przykład: Jak poradzę sobie w szkole jednocześnie pracując? Czy nic złego mnie nie spotka podczas pracy i podróży? Czy nie jestem jeszcze za młoda? 

Minęły miesiące zanim moja mama zgodziła się, abym mogła zostać modelką. Po podpisaniu umowy co jakiś czas przyjeżdżałam do stolicy na sesję zdjęciowe, testy oraz castingi. Później minęło jeszcze kilka dobrych lat zanim zaczęłam w miarę regularnie pracować jako modelka.  Moja kariera nabrała rozpędu w momencie, gdy bardziej poświęciłam swoje życie modelingowi. Gdy już skończyłam studia i miałam więcej czasu na wyjazdy zagraniczne. Aby dojść do tego momentu gdzie jestem teraz w modelingu, kosztowało mnie to wiele pracy, cierpliwości i energii. Dzięki mojemu doświadczeniu mogę teraz podpowiedzieć Wam jak zostać modelką lub modelem i ułatwić Wam cały proces wejścia w świat modelingu. 

Zacznij swoją przygodę już dzisiaj:

Jak zostać modelką 2

Share
More Posts

Partnerzy kursu Newell oraz Sirui

Masterkurs.pl z radością ogłasza współpracę z markami Siuru i Newell, oferując kursantom wyjątkowe zniżki na profesjonalny sprzęt. W ramach tej

Jak nagrywać filmy telefonem?

Aby nagrać kreatywny film telefonem, należy wykonać następujące kroki: Przygotuj scenariusz lub pomysł na film. Możesz skorzystać z różnych aplikacji

Jak zostać fotomodelką?

Wiele kobiet marzy o karierze modelki i zastanawia się jak zostać modelką lub fotomodelką. Praca modelki od fotomodelki różni się

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top

Zyskaj
darmowe lekcje,
materiały oraz
zniżkę na kursy!

Dołącz do zadowolnych
Masterkursantów!