Jak wybrać agencje modelek i modeli?

Wybór agencji modelek i modeli jest bardzo istotnym czynnikiem w karierze zawodowej każdej modelki. Wiele osób zadaje sobie to pytanie – jakie są najlepsze agencje modelingowe? Niestety nie ma na to jednej konkretnej odpowiedzi. Jest to kwestia bardzo indywidualna. Gdy jedna modelka jest zadowolona ze współpracy z agencją i dużo pracuje, nie oznacza, że drugą modelkę spotka taki sam scenariusz. Istnieje wiele innych zmiennych, które wpływają na przyszłość modelki i modela. Natomiast po moim jedenastoletnim doświadczeniu w modelingu chciałabym dać Tobie kilka rad jak wybrać najlepszą agencję modelek i modeli. Doradzę na co powinnaś/powinieneś zwracać uwagę przy wyborze agencji modelingowej. 

Pierwszą i najważniejszą rzeczą, którą należy zrobić to research agencji modelek i modeli w internecie. Na podstawie strony internetowej i social media możesz wiele wywnioskować o statusie agencji. Należy sprawdzić:

 Z jakimi modelkami i modelami współpracuje agencja? 

 • Czy są to modelki i modele, które/którzy mają duże doświadczenie w branży?
 • Dla jakich klientów pracowały/pracowali  modelki i modele ?
 • Jakiej rangi byli klienci? Czy były to marki znane, popularne i międzynarodowe? 
 • Czy modelki i modele pracowali na prestiżowych pokazach mody?
 • Czy modelki i modele mają dobrze rozbudowane,profesjonalne portfolio?

Z jakimi klientami, markami, projektantami mody współpracuje agencja modelek i modeli? 

 • Czy są to marki rozpoznawalne?
 • Czy są to marki międzynarodowe?
 • Czy są to marki cieszące się dużym prestiżem?

Z jakimi zagranicznymi agencjami modelingowymi agencja w Polsce współpracuje?

 • Czy są to agencje, które prężnie działają na swoich rynkach (krajach)?
 • Czy są to agencje, które reprezentują doświadczone modelki i doświadczonych modeli? 

Czy agencja modelek i modeli prowadzi konto na social media?

 • Czy agencja regularnie wstawia posty na social media?
 • Czy agencja promuje swoje modelki i modeli na social media?

Portfolio modelek i modeli jest równocześnie wizytówką agencji modelingowej. To ono odzwierciedla wszystkie sukcesy i osiągnięcia agencji. Im więcej dobrych, doświadczonych modelek i modeli reprezentuje agencja tym wyższą pozycją i statusem może cieszyć się w swojej branży. 

Nie polecam  szukać informacji o agencjach modelingowych na forach internetowych. Większość z nich jest już nieaktualna, ponieważ branża modowa jest branżą bardzo dynamiczną i statusy agencji bardzo szybko mogą się zmieniać. Nawet informacje z przed roku mogą być już nie prawdziwe w dzisiejszej rzeczywistości.

W dodatku osoby wypowiadające się na forum są często anonimowe i tracą na swojej wiarygodności.

Aby móc dowiedzieć się więcej o danej agencji modelek, możesz również zaczerpnąć informacji u źródła – samych modelek i modeli aktualnie pracujących dla tej agencji. Ja dostaję dużo zapytań na instagramie od osób zainteresowanych współpracą z moją agencją czy jest ona godna zaufania i polecenia. 

Następnym, bardzo ważnym aspektem jest intuicja. Podczas spotkania z agencją modelingową należy zwrócić uwagę czy dobrze Tobie rozmawia się z agentem (czyli inaczej booker’em). Ja osobiście nazywam to uczucie “flow”, świadczące o tym, że “dogadujesz się” z kimś. Komunikacja odgrywa kluczową rolę w każdej pracy i biznesie. Należy pamiętać, że jeśli podpiszemy umowę z agencją modelek i modeli to właśnie z nimi przez następne lata będziemy rozmawiać, negocjować i planować swoją przyszłość. Dlatego uważam, że warto zaangażować się w proces zapoznania się z booker’ami i  właścicielem/właścicielką agencji modelingowej. 

Moim zdaniem warto również zauważyć czy czujesz zaufanie do danej agencji modelek i bookera. Jest to rzeczą naturalną, że czujemy zaufanie do ludzi bardziej doświadczonych, którzy od lat pracują w branży. Choć w większości przypadkach sprawdza się ta reguła, na  pewno są też pewne wyjątki. Możesz zawsze podpytać bookera jaki ma plan na Twoją karierę. Dla jakich klientów jego zdaniem masz szansę pracować? Na jakich rynkach zagranicznych Cię widzi? Jakie chciałby podjąć kroki promocyjne Twojej osoby? Często ustalanie z góry wizji przyszłości modelki może zmotywować do pracy lub po prostu uniknąć późniejszego rozczarowania. 

Tak jak już wspomniałam, statusy agencji zmieniają się bardzo dynamicznie. Nieliczne agencje modelek i modeli utrzymują swoją stałą pozycję. Należą do nich między innymi najlepsze agencje modelek i modeli: Model Plus i D’vision. Aby pomóc Wam wybrać tą odpowiednią agencję przygotowałam w moim kursie “Jak zostać modelką?” aktualną listę najlepszych agencji modelingowych w Polsce oraz listę niszowych agencji modelingowych, które są warte sprawdzenia.

Więcej informacji znajdziecie w moim Kursie:

Jak zostać modelką 2


Share
More Posts

Partnerzy kursu Newell oraz Sirui

Masterkurs.pl z radością ogłasza współpracę z markami Siuru i Newell, oferując kursantom wyjątkowe zniżki na profesjonalny sprzęt. W ramach tej

Jak nagrywać filmy telefonem?

Aby nagrać kreatywny film telefonem, należy wykonać następujące kroki: Przygotuj scenariusz lub pomysł na film. Możesz skorzystać z różnych aplikacji

Jak zostać fotomodelką?

Wiele kobiet marzy o karierze modelki i zastanawia się jak zostać modelką lub fotomodelką. Praca modelki od fotomodelki różni się

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top

Zyskaj
darmowe lekcje,
materiały oraz
zniżkę na kursy!

Dołącz do zadowolnych
Masterkursantów!