Najczęstsze pytania zadawane modelce

Wiele osób które myśli o rozpoczęciu kariery modelki kontaktuje się ze mną przez różne social media żeby zadać pytania dotyczące specyfiki zawodu. Dlatego postanowiłam tutaj odpowiedzieć na najcześciej pojawiające się pytania.

ILE ZARABIA FOTOMODELKA? ILE ZARABIA MODEL? 

Zarobki początkujących modelek i modeli, czyli tak zwanych “new face”  są dużo niższe w porównaniu z zarobkami doświadczonych modelek i modeli. Im bardziej doświadczona modelka, im bogatsze jest jej portfolio tym większe wynagrodzenie może dostać za daną pracę. Stawka i zarobki modelki zależą od jej doświadczenia, osiągnięć i portfolio. Klienci zwracają uwagę nie tylko na ilość prac, sesji zdjęciowych, które ma “na swoim koncie” modelka, ale również ich jakość – W jakich magazynach modowych pojawiła się jej publikacja? Z jakimi projektantami mody, markami lub fotografami współpracowała modelka? 

Praca komercyjna jest to praca, za którą modelka otrzymuje wynagrodzenie pieniężne. Modelka lub model new face zarabia minimalnie w granicach 500-1000 zł za jedno zlecenie. Są to stawki istniejące w agencjach modelingowych. W trakcie trwania kariery modelka wykonuje również prace niekomercyjne. Jest to praca zazwyczaj dla magazynów modowych. Publikacja edytorialu w magazynie modowym takim jak vogue, harper’s bazaar lub elle zwiększa prestiż modelki na rynku pracy i może być kartą przetargową do wielu innych komercyjnych zleceń.

To ile zarabia modelka lub model zależy również od wielkości i czasu eksploatacji wizerunku modelki, czyli inaczej praw do wykorzystania wizerunku. Co oznacza, że im w większej ilości miejsc klient będzie chciał opublikować zdjęcie modelki, tym większa powinna być dla niej stawka. Najmniejszą stawkę zarabia modelka za sesję zdjęciową, w której klient chce opublikować zdjęcia tylko w internecie. Większa stawka jest za prawa do internetu i druku. Klient może wykorzystać drukowane zdjęcie z sesji na banerach w swoich sklepach stacjonarnych lub innych drukowanych reklamach, na przykład na ulotkach. O jeszcze większą stawkę może ubiegać się modelka, która pracuje dla marki międzynarodowej, która ma wiele sklepów, w kilku krajach i oprócz publikacji zdjęć w internecie chce opublikować zdjęcia we wszystkich swoich sklepach stacjonarnych na świecie. Podobnymi prawami rządzą się reklamy telewizyjne. Im w większej ilości krajów reklama będzie emitowana, tym więcej zarabia modelka lub aktorka. 

Kolejnym elementem, od którego zależą zarobki modelki lub modela jest czas eksploatacji wizerunku, czyli jak długo klient będzie wykorzystywał zdjęcia z sesji zdjęciowej w ramach działań marketingowych marki. Tutaj działa podobna zasada. Im dłużej klient będzie wykorzystywał wizerunek, czyli zdjęcie modelki w celach marketingowych, tym więcej zarabia modelka. 

Wielkość i czas eksploatacji wizerunku modelki lub modela dotyczy sesji zdjęciowych. Czyli jednocześnie jest to również odpowiedź na pytanie: Ile zarabia fotomodelka? Tymi powyższymi zasadami kierują się wszystkie agencje modelingowe w procesie wyceniania pracy modelki lub modela. Dzięki czemu każda ze stron (agencja, modelka i klient) mogą czuć sprawiedliwość w ocenie wynagrodzenia.

JAK ZOSTAĆ MODELKĄ W WIEKU 14, 15 i 16 lat?

Wiele młodych dziewczyn chce zostać modelkami w wieku 14,15 i 16 lat. Również wielu młodych chłopaków marzy o pracy w modelingu.  Panuje przekonanie, że najlepiej rozpocząć karierę w młodym wieku. Największym plusem rozpoczęcia pracy modelki w wieku 14, 15 i 16 lat jest fakt, że dziewczyny mają więcej czasu, aby rozwinąć swoją karierę i odnieść wymarzony sukces. Poza tym praca w modelingu uczy samodzielności, cierpliwości, pracowitości i wiele innych cennych cech i wartości.

Agencje modelingowe z chęcią współpracują z młodymi modelkami i młodymi modelami. Aby zostać modelką w tym wieku trzeba mieć zgodę od rodziców, aby móc wykonywać ten zawód. W przypadku osób niepełnoletnich to rodzice lub opiekunowie prawni podpisują w imieniu modelki lub modela umowę z agencją modelingową. 

Bardzo często rodzice mają wiele obaw, aby wyrazić swoją zgodę, ponieważ modeling wiąże się z licznymi wyjazdami (do innych miast i krajów) na sesje zdjęciowe lub kontrakty. 

Praca modelki wymaga wiele czasu, zaangażowania i energii, aby zaistnieć w świecie mody. Co za tym idzie młode osoby mogą przez modeling zaniedbać swoją edukację. 

Jeśli chcesz zostać modelką w wieku 14, 15 lub 16 lat musisz być dobrze zorganizowana i pracowita, aby poradzić sobie z nauką w szkole jak i pracą w modelingu jednocześnie. 

Jeśli chcesz być modelką polecam Tobie wysłać zgłoszenie do agencji modelingowej oraz porozmawiać z rodzicami co uważają na ten temat. Jeśli uważają, że jesteś jeszcze za młoda na pracę w modelingu, nie ma powodów do zmartwień. Pracę modelki można zacząć tak naprawdę w każdym wieku. Liczy się bardziej to jak wyglądasz, niż to ile masz lat.  

WZROST I WYMIARY MODELKI I MODELA 

Jeśli chcesz zostać modelką musisz spełniać pewne wymagania agencji modelingowych. W pierwszej kolejności dotyczą one proporcji ciała, czyli wzrostu i wymiarów modelki. Przyjęło się, że modelka powinna mieć od 174 cm do 180 cm wzrostu, a model od 184 cm do 193 cm wzrostu.  Natomiast jakie wymiary musi mieć modelka? Wymiar modelki w talii nie powinien przekraczać 62 cm a w biodrach 90 cm. W przypadku męskiego modelingu nie ma określonych wymiarów ciała mężczyzn. W dzisiejszych czasach jednak już nie wiele agencji modelingowych sztywno trzyma się tych ograniczeń. Modelki poniżej 174 cm wzrostu również pracują w zawodzie, ale tylko w sytuacji gdy mają inny fizyczny atut, najczęściej nieprzeciętną, komercyjną lub oryginalną urodę. Świetnym przykładem profesjonalnej modelki o niższym wzroście jest Sara Sampaio, która jest najniższą modelką Vicoria Secret i jej wzrost wynosi 169 cm. Podobnie sytuacja wygląda z wymiarami talii i bioder. Niektóre agencje modelingowe mogą przymknąć oko na nieco większy wymiar (do +3 cm). Modelki, które nie spełniają określonych norm wymiarowych muszą liczyć się z faktem, że mają ograniczoną bazę klientów, marek i projektantów dla których mogą pracować. 

Oprócz proporcji ciała w modelingu jest istotny również stan cery, skóry modelki lub modela. Modelka powinna mieć niemal doskonałą cerę. Niestety wiele młodych modelek boryka się z problemem trądziku, ponieważ są w nastoletnim wieku i nie mają zbyt wielkiego wpływu na to co pojawi się na ich twarzy. W przypadku problemów skórnych agencja modelek nie daje żadnych ulg (tak jak  dzieje się to w przypadku wymiarów). Agencje modelingowe pilnie przestrzegają tej zasady. Jeśli modelka ma takie problemy koniecznie powinna poinformować o tym swoją agencję.

Agencje modelek i modeli zwracają uwagę nie tylko na zdrowie skóry ale również i włosów. Modelka i model muszą dbać o kondycję swoich włosów, aby mogli jak najlepiej zaprezentować się przed aparatem lub na wybiegu. Modelka i model zawsze powinni wyglądać zdrowo, naturalnie i schludnie. 

Share
More Posts

Partnerzy kursu Newell oraz Sirui

Masterkurs.pl z radością ogłasza współpracę z markami Siuru i Newell, oferując kursantom wyjątkowe zniżki na profesjonalny sprzęt. W ramach tej

Jak nagrywać filmy telefonem?

Aby nagrać kreatywny film telefonem, należy wykonać następujące kroki: Przygotuj scenariusz lub pomysł na film. Możesz skorzystać z różnych aplikacji

Jak zostać fotomodelką?

Wiele kobiet marzy o karierze modelki i zastanawia się jak zostać modelką lub fotomodelką. Praca modelki od fotomodelki różni się

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top

Zyskaj
darmowe lekcje,
materiały oraz
zniżkę na kursy!

Dołącz do zadowolnych
Masterkursantów!