Jak zostać fotomodelką?

Wiele kobiet marzy o karierze modelki i zastanawia się jak zostać modelką lub fotomodelką. Praca modelki od fotomodelki różni się tym, że modelka bierze udział w pokazach mody. Wymogiem koniecznym do pracy na wybiegu jest wysoki wzrost. Projektanci współpracują z modelkami powyżej 175 cm wzrostu. Jeśli masz wszystkie pozostałe walory modelki, czyli szczupłą sylwetkę i oryginalną urodę, natomiast nie masz powyżej 175 cm wzrostu, masz szansę zostać fotomodelką!

Prawdę mówiąc z profesjonalnym żargonie modelingowym nie używa się słowa fotomodelka. Pracującą modelkę, tylko i wyłącznie na sesjach zdjęciowych również nazywamy po prostu – modelką.

Istnieją dwie możliwe drogi do kariery w modelingu. Pierwsza, polega na współpracy z agencją modelek i modeli, druga na pracy na własną rękę, bez agencji modelingowej. Oczywiście każda z opcji ma swoje plusy i minusy

Dużym plusem współpracy z profesjonalną agencją modelek jest to, że mamy szansę pracować dla największych marek i projektantów. Dzieje się tak, ponieważ zazwyczaj tacy klienci szukają modelek i modeli tylko i wyłącznie poprzez agencje. Kolejnym plusem jest fakt, że agencje mają dużą bazę swoich klientów. Odpowiedzialni są również za marketing, negocjowanie i podpisywanie umów oraz pracę za granicą. 

Minusem współpracy z agencją modelek i modeli jest możliwe ryzyko niepowodzenia. Po pewnym czasie od podpisania umowy z agencją może okazać się, że jednak dana modelka lub model nie pracują w zawodzie lub nie są zadowoleni z ilości lub jakości otrzymywanych zleceń. Trzeba również liczyć się z pobieraną prowizją agencji. Standardowa prowizja agencji w Polsce wynosi 20% od każdego zlecenia modelki lub modela. 

Patrząc analogicznie na powyższe fakty, plusem pracy modelki bez agencji, na tak zwaną “własną rękę” jest to, że nie dzieli się swoimi zarobkami. Moim zdaniem największym minusem może być brak swojej bazy klientów (marek modowych itp.) oraz współpracowanie z mniejszymi markami istniejącymi na rynku. 

Zachęcam, abyście zastanowili się która droga będzie dla Was najlepsza. Jaką macie wizje Waszej ścieżki? Na pewno nie ma jednej odpowiedzi dla wszystkich, ponieważ każdy ma inne potrzeby i oczekiwania. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej jak zostać modelką, fotomodelką zapraszam do mojego kursu online “Jak zostać modelką/modelem?”. W kursie dowiecie się wszystkiego na temat pracy modelki i modela. Zdradzę Wam krok po kroku wszystkie etapy rozpoczęcia i rozwinięcia kariery.

Więcej znajdziesz w kursie:

Jak zostać modelką 2

Share
More Posts

Partnerzy kursu Newell oraz Sirui

Masterkurs.pl z radością ogłasza współpracę z markami Siuru i Newell, oferując kursantom wyjątkowe zniżki na profesjonalny sprzęt. W ramach tej

Jak nagrywać filmy telefonem?

Aby nagrać kreatywny film telefonem, należy wykonać następujące kroki: Przygotuj scenariusz lub pomysł na film. Możesz skorzystać z różnych aplikacji

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top

Zyskaj
darmowe lekcje,
materiały oraz
zniżkę na kursy!

Dołącz do zadowolnych
Masterkursantów!